Rikša – tai dažniausiai triratė transporto priemonė labai populiari Azijoje, o ypač Indijoje. Rikšų yra daugelio rūšių ir jos yra pagrindinė žmonių trumpų atstumų įveikimo priemonė. Taigi trumpai apie vadinamus tuk-tuk‘us:)
Jie zuja visur – gatvelėse, skersgatviuose, vienos išmargintos piešiniais, kitos papuoštos spindinčiais blizgučiais, dievų statulėlėmis. Svarbus jų bruožas – visada linksmai nusiteikę ir dainuojantys vairuotojai, kurie neįtikėtinais būdais lenkia dideles mašinas ir išsikovoja vietą kelyje. Trumpo atstumo kaina svyruoja nuo 20 iki 40 rupijų (apytiksliai 1,5-3 Lt), kaina dar priklauso nuo to kokiame mieste esate ir kaip gerai derėtis mokate:)
POPULIARIOJI motorikša
Motorikšų daugiausia Indijoje ir jos pačios greičiausios bei naujoviškiausios lyginant su kitais tuk-tuk‘ais. Jų greitis iki 40-50 km/h. Dažnai motorikšos turi vardus, tokius kaip: Krishna ar Ganesh (indų dievų vardai), tai Indijoj dažnas reiškinys. Kalbant apie dievų vardus, tai juos turi ne tik transporto priemonės, bet ir viešbučių kambarių pavadinimai (vietoje skaičių numeracijos):)
ILGAAMŽIŠKOJI dviratė rikša
Jau labai seniai šios rūšies rikšos egzistuoja Indijoje. Išskirtiniai bruožai – rikšų vairuotojai. Keletą kartų važiavęs šiuo tuk-tuk‘u, vairuotoją atsiminsi ilgai. Jie dirba kone visą parą, o kai turi laisvą pertraukėlę įmantriai įsirango ant dviračio kėbulo ir užmiega.
Anksti ryte keliaujant Indijos gatvėmis, galima pamatyti begales stovinčių rikšų ir jose miegančių jų šeimininkų. Dažnas rikšos vairuotojas ant galvos yra užsirišęs skarelę, ji jam reikalinga ne tik tam, kad minant prakaitą sugertų, bet ir naktį pagalvę atstotų. Jei pas rikšos vairuotoją nėra skarelės ant galvos, vadinasi jis ją yra užsirišęs ant kaklo arba rankos.
BEIŠNYKSTANTI tempiamoji rikša
Šis tuk-tuk‘as, kitaip nei kitos rikšos, atrodo nepritaikytas patogiam žmonių gabenimui. Bet turbūt tik europietiška akis gali taip pagalvoti. Žmogus atsisėda į tuk tuk‘o krėslą, o jį betempiantis rikšos „vairuotojas“, užsidėdamas ant pečių visą šią transporto priemonę tempia ją tikslo link. Šiuos tuk-tuk‘us Indijoje galima pamatyti tik viename mieste – Kalkutoje, kuriame gyvena apie 15 milijonų gyventojų. Indai pasakojo, kad šių rikšų vairuotojai gyvena labai trumpai – tik iki 40 metų, o šio trumpaamžiškumo priežastis – fiziškai nualinti kūnai.
Jeigu Lietuvoje ieškotume kažko panašaus į tuk-tuk‘us, galbūt gimininga siela jiems galėtų būti velomobiliai. Beje, matėme, kad Marijampolėje yra UAB „Rikša“ teikianti taxi paslaugas. Tikimės kad jų vairuotojai tokie pat išradingi kaip ir Azijoje:)
Šaltinis: www.voyage-voyage.lt