Seniai, seniai XV amžiuje gyvenęs jaunas karalaitis Kazimieras, buvęs labai pamaldus, garsėjas savo gerais darbais, trumpai buvęs valdovo vietininku Vilniuje, deja nuo ligos jaunas miręs. Atsisakęs vesti Vokietijos imperatoriaus dukrą, savo netikėtais poelgiais ir „stebuklais“ stebino ir po mirties… Polocko mūšyje mįslingas riteris padėjo lietuvos – lenkijos riteriams, syki padėjo riteriams rasti brastą per Dauguvą. Žinia apie stebuklus pasiekė ir popiežių Leoną X, kuris Kazimierą 1521 metais paskelbė šventuoju. Deja apie tai skelbianti bulė (popiežiaus raštas) į Vilnių atkeliavo tik 1604 metais. Įvyko didžiulė šventė (ko gero Kaziuko mugės ištakos) nuo pačių ištaigingiausių – didikus į miestą priimančių ir palydinčių Rūdninkų vartų (prie dabartinio Margučio) amatininkai, studentai, miestiečiai pasitiko džiugia žinią. Šventinės procesijos metu ant Juozo Sapiegos nešamos vėliavos tai nutūpdavo, tai ratus virš jos sukdavo gandras. Priėjus Rotušę, o visos to meto gatvės vedė į Rotušės aikštę (kaip ir keliai į Romą) gandras pradėjęs sukti ratus, pakilęs į dangų ir netikėtai dingęs dangaus žydrynėje. Ilgai miestiečiai užvertę galvas į dangų žiūrėjo, netekę amo nei žodelio ištarti negalėdami, o po keleto dienų nusprendę vėl buvus stebuklo ir pradėję toje vietoje statyti bažnyčia. Net septyni šimtai vyrų iš Antakalnio kalnų ritino kertinį pamatų akmenį, kuris ir šiandien tebekyšo. Šv. Kazimiero bažnyčią iš tiesų karališkai nuostabi ir išskirtinė… net miesto svečiui gerai atpažįstama, nes jos bokštą puošia karūna (ko gero viena didžiausių pasaulyje).
Su dainomis ir Vilniaus universiteto studentų (jėzuitų gimnazistų) vaidinimais procesija pagrindine mieto gatve jungiančia Rotuše su Pilimi nukeliavo į katedrą. Karalaitis buvęs palaidotas karališkoje koplyčioje, o dabar jo palaikai ilsisi gražiausioje katedros šv. Kazimiero koplyčioje. Perlaidojant šv. Kazimierą praėjus 118 metų po jo mirties visi nustėro, kai pravėrus karstą išvydo neįtikėtinai gerai „išsilaikiusi“ kūną. Neįtikėtinas stebuklas įvykęs dailininkui tapant šv. Kazimiero paveikslą… nutapęs kiek per ilgą ranką jis ją užmaskavęs ir nutapęs kitą… tačiau ryte radęs paveikslą su trimis rankomis… dar kartą užmaskavęs nereikalingą ranką… tačiau po nakties paveiksle vėl „ataugo“ trečioji ranka. Nusprendęs, kad tai stebuklas menininkas taip ir palikęs paveikslą su trimis rankomis, kuris šiuo metu puošia pagrindinį koplyčios altorių. Aplink altorių matyti daugybę auksinių, sidabrinių širdučių, rankučių, kojyčių… visa tai votai – stebuklai (pasveikusių žmonių padėkos už jų išgirstas maldas). Virš altoriaus matyti dangiškoji angelų nešama karūna. O ar nepastebėjote žemiškosios karūnos. Ne… Tad išeikime į lauką ir pažvelkime į ant stogo savo globojama šalį, ranka laiminantį šv. Kazimierą ir atkreipkite dėmesį į žemiškąją karūna prie jo kojų…
Pradžioje Kaziuko mugės vykdavo Rotušės, Katedros aikštėje, vėliau persikėlė į Lukiškių aikštę. O šiais laikais vyksta Gedimino prospekte, Katedros ir Rotušės aikštėse, Vokiečių gatvėje, Tymo kvartale. Į mugę susirenka skaniausių raguolių ir baronkų kepėjai, gardžiausio alaus, midaus ir giros gamintojai, linksmiausi muzikantai ir šokėjai. Amatininkai ir meistrai, mezgėjos ir pynėjos, verbų ir puokščių gamintojos siūlo savo su meile pagamintus rankdarbius. Tačiau ar man pasakoti… Kovo mėn. 5 – 7 dienomis ATVAŽIUOKITE, PAMATYKITE, DALYVAUKITE ir iki kitų metų prisiminkite nepakartojamas ir nepamirštamas Kaziuko mugės linksmybes, su verba parsineškite pavasarį į namus ir tarp kitko žinokite, kad šv. Kazimieras ne tik Lietuvos, bet dar ir Italijos miesto Neapolio ir Maltos ordino globėjas. IKI susitikimo KAZIUKO MUGĖJE 🙂 !!!
Norintiems daugiau sužinoti apie Šv. Kazimierą rekomenduoju:
kovo 4 dieną 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo bažnyčioje) paskaita „Šv. Kazimieras: karys ar pamaldusis karalaitis?” (įėjimas su muziejaus bilietu, siūličiau nueiti anksčiau ir tuo pačiu apžiūrėti ekspozicija)
P.S. viena ausim girdėjau, kad ir valdovų rūmai šeštadieni kažką organizuoja (paskaitą, edukacinį užsiėmimą) bet info internete neradau…
Man irgi nepaliko didelio įspūdžio.
Kaip tik į Kopenhagą – taip visi į Kristianiją. Ką ten visi veikiate? Nesakykit, kad tik apsižvalgyt. Nepatikėsiu 🙂
bamboo, šįkart – tik apsižvalgyti. Nenori – netikėk 🙂
šį kart… 🙂
gerai gerai, nepristosiu