Trovantai – tai paslaptingi akmenys, kurie, pasak vietinių Rumunijos gyventojų ir mokslininkų, nuolat auga.


Trovantų muziejaus gamtos rezervate (rum.k. Rezervaţia Naturală Muzeul Trovanţilor) rasite dešimtis įdomiausių formų akmenų, išsimėčiusių po visą rezervato teritoriją. Šių akmenų dydis kinta nuo kelių milimetrų iki 2-3 metrų. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad trovantai siekia net 6 ar 8 metrus, tačiau, pasak Bukarešto universiteto studentų, nė vienas akmuo dar nėra toks didelis.


„Trovantas” – tai įprastas terminas Rumunijos geologijoje. Taip apibūdinamas natūraliai susiklijavęs smėlis.

Trovantai viename Rumunijos smėlio telkinyje susiformavo maždaug prieš 6 milijonus metų. Bet labiausiai intriguojantis faktas apie šiuos akmenis yra tas, kad po stipraus lietaus jie akivaizdžiai padidėja. Todėl vietiniai gyventojai trovantus dažnai vadina „augančiais akmenimis“ ir jų baiminasi. Vietinėje legendoje pasakojama, kad jie neša nelaimes.


Bet tai, kas vietiniams Rumunijos gyventojams ilgą laiką atrodė gamtos stebuklu ir kurstė baimes, dabar yra pagrįsta tyrimais ir moksliškai paaiškinama.

Trovantus sudaro akmens pagrindas, apsuptas išorinio, sulipusių nuosėdinių uolienų, dar kitaip vadinamo, smiltainio sluoksnio. Tarpus tarp nuosėdinių uolienų granulių užpildo tvirta rišamoji mineralinė medžiaga. Po stiprių liūčių ji reaguoja su kalcio karbonatu prisotintu lietaus vandeniu ir sunkiasi pro akytą smiltainį į paviršių. Taip ant akmens paviršiaus susidaro ovalo formos dėmelės, kurios sukietėja ir suformuoja naują sluoksnį. Sukuriamas įspūdis, lyg akmuo būtų gyvas ir po lietaus dauginasi ar paauga. Sakoma, kad per 1200 metų akmuo vidutiniški padidėja 4-5 centimetrus ir toks paslaptingas procesas nuo senų laikų labai stebino žmones.


Taigi, trovantai – tai įspūdingi geologiniai gamtos dariniai, dažniausiai aptinkami dideliuose akyto smėlio telkiniuose. Nors šie dariniai tikrai yra reti, bet juos galima pamatyti net keliose mūsų žemės vietovėse. Panašius darinius galite išvysti  Boulingo rutulių paplūdimyje, Kalifornijoje; Džeimesono žemėje, Grenlandijoje ir, žinoma, Košteštyje, Rumunijoje (rum.k Costeşti).


Taigi, keliaudami po Rumuniją, būtinai užsukite į Trovantų muziejaus gamtos rezervatą, kuriame turėsite puikią galimybę pasigrožėti nuostabiais gamtos kūriniais. Keistos akmenų formos atrodo iš ties įspūdingai. Todėl net ir labiausiai prietaringi atvyksta čia, kad nors kartą gyvenime savomis akimis pamatytų šiuos gamtos stebuklus. Pažymėtina tai, kad kiekvienas dariyis turi savotišką formą. Tarp akmenų nerasite dviejų tokių pačių, todėl mėgstantys fotografuoti čia neliks nusivylę.

Kur rasti?

 

Trovantų muziejaus gamtos rezervatą rasite Košteščio kaimelyje, Rumunijoje, nutolusį vos 8 kilometrus nuo Horezu, pro kurį veda 67 nacionalinis kelias.


Trovantų muziejaus gamtos rezervatas (Rezervaţia Naturală Muzeul Trovanţilor) buvo įkurtas 2004 metais, siekiant apsaugoti šiuos neįprastus geologinius kūrinus. Rezervatas užima 11000 kv.m plotą, kur dešimtys trovantų guli tankaus smėlio paklotėje.


Rezervato lankymas nemokamas. Saugo UNESCO.

One thought on “Trovantai – augantys akmenys”
  1. Jeigu prieš tai nebūtume buvę Pobity kamni (Bulgarijoje), gal kažkokį įspūdį ir padarytų šie smėlio karjero rieduliai (koordinatės N45′ 08.259′ E024′ 04.101′). Gerai dar, kad Horezu įdomus miestelis savo keramika.
    Beje, viena nuotrauka „įkišta” tikrai ne iš Rumunijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *