Viešėdami Bulgarijoje nepatingėkite nuvykti į ekskursiją po nepakartojamą Bulgarijos akmenų mišką, kuris skaičiuoja jau daugiau kaip 50 mln. metų. Ir iš tiesų, – tai be galo nuostabus gamtos kūrinys – tikrų tikriausias akmeninis miškas, kuriam analogų Žemėje nėra. Ir nors pastovūs MyTrips.lt skaitytojai jau žino, kad Akmeninį mišką galima aptikti dar bent dvejuose pasaulio vietose: Kinijoje ir Madagaskare, tačiau Bulgarijos akmenų miškas iš ties yra ypatingas. Kuo? Netrukus Jums atskleisime.
Maždaug 50 kv. km teritorijoje prie Juodosios jūros pakrantės rasite išsibarsčiusių daugybę, iki 10 metrų aukščio ir 3 metrų skersmens, akmeninių luitų ir kolonų, dažnai dar vadinamų “akmeniniais medžiais” arba “sudaužytais akmenimis” ir susiformavusių iš smiltainio prieš milijonus metų. Aplink juos gausu visokiausių pylimų ir urvų išgraužų. Kai kurie dariniai yra kiauraviduriai ir tai yra išskirtinė Bulgarijos akmenų miško savybė. Tuščiavidurius akmeninius medžius galite pamatyti tik Bulgarijoje.
Žinoma, kad priešistoriniais laikais Pobiti kamni vietovę trakėnų, slovėnų ir senųjų bulgarų gentys laikė šventa ir joje savo dievams aukodavo duokles bei laikė įvairias religines apeigas. Tačiau, po to, ji buvom ilgam pamiršta ir iš naujo atrasta tik XIX amžiuje.
Nuo to laiko viso pasaulio geologai važiuoja čia ir bando įminti mįslingų akmenų paslaptį. Akmenų susiformavimo kilmė iki šiol yra aiškinama labai įvairiai. Dėl lygaus jų paviršiaus pradžioje net buvo manyta, kad tai veikiausiai bus žmogaus sukurtos senovinės šventyklos liekanos. Ir tik vėliau imta aiškėti, kad tai geologinės kilmės dariniai – stalaktitai, susiformavę šiuo metu išnykusiuose kalkinio akmens sluoksniuose. Dabartinė Pobiti kamni teritorija kadaise plytėjo čia tyvuliavusios jūros dugne, iš kurio veržėsi anglies hidrokarbonatų versmės ir į paviršių kilo dujų burbulai, išsiskirdavę iš melsvadumblių ir bakterijų. Dujų skverbimosi vietoje metanas sąveikavo su smėlio dalelėmis, mikroskopinių jūros gyvūnų ir augalų liekanomis. To rezultatas – nuosėdinių uolienų kietėjimas. Per milijonus metų nuosėdos virto smiltainiu, kurio tuščiu viduriu ir toliau kilo dujos. Vėliau, jūros dugnas iškilo į paviršių ir uolienas toliau veikė vėjas ir vanduo, kol suformavo tai, ką galime pamatyti Bulgarijos akmenų miške dabar – tuščiavidurius „suakmenėjusius medžius“ ir keteras, primenančias keistų formų antgamtinius gyvūnus, milžinus ir pasakų personažus. Dabar daugelis jų turi netgi savo formą atitinkančius pavadinimus, kaip antai: “Kupranugaris”, „Akmeninis sargas“ ar „Karūna“.
Šiuo metu Pobiti kami yra populiarus Bulgarijos turistinis lankytinas objektas. Vietovę rasite nutolusią maždaug 18 kilometrų į vakarus nuo Varnos kurorto. Norėdami ją pasiekti važiuokite autostrada iš Varnos, Sofijos kryptimi. Akmenys išsimėtę didelėje teritorijoje tarp Beloslavo miesto ir Strashimirovo, Slunchevo, Banovo bei Povelyanovo kaimų. Sakoma, kad įdomiausi akmenų pavyzdžiai aptinkami šiek tiek toliau nuo plento, bet juos nesunku pasiekti keliaujant pėsčiomis.
Įdomiausia vieta – energetinis ratas. Jį atpažinsite iš 3 neaukštų kolonų apsuptų smulkių akmenų. Bulgarai tvirtina, kad ši vieta skleidžia išskirtinai stiprią energiją ir, kad vieno metro spinduliu nuo šio rato neveikia elektroniniai prietaisai: nei fotoaparatai, nei mobilūs telefonai. Tai kiek perdėta, nes patikrinta – veikia, tačiau pasakojama, kad jei kam pavyksta apglėbti vidury esančią koloną – tam pavyksta atsikratyti visos savo neigiamos energijos. O pabuvus rate bent keleta minučių – pagerėja savijauta ir sveikata.
Nuo 1937 metų Pobiti kamni vietovė saugoma gamtos rezervato, kurį šiuo metu siekiama įtraukti į UNESCO vertybių sąrašą.
2011 rugsėjo pradžioje aplankėme šią įdomybę. Tikrai įspūdinga vieta, verta pamatyti.