Milestii Mici (arba Mažasis Mileštis lietuviškai) – tai maža Moldavijos gyvenvietė, įsikūrusi 20 km. į pietus nuo Kišiniovo. Iš pirmo žvilgsnio ji neatrodo kažkuo išskirtinė, bet Mileštii Miči teritorija yra minima istoriniuose šalies metraščiuose ir kronikose, kaip vyndarystės kraštas, kurio gyventojus su vynuogėmis graikai supažindino dar trečiajame tūkstantmetyje pr. Kr. ir kur viduramžiais suklestėjo kokybiško vyno gamyba.


Pagrindinis Milestii Mici miestelio pasididžiavimo įrodymas – enoteka, arba vyno saugykla įsikūrusi net 30-85 metrus po žeme. Tai žinomiausi ir didžiausi Europoje vyno rūsiai, įkurti katakombose, išsiraičiusiose apie 250 kilometrų po žeme ir, sakoma, siekiančiose net Kišiniovo prieigas.


Šiuo metu tik ketvirtadalis, t.y. 120 km Milestii Mici katakombų yra naudojamos. Čia įkurtose saugyklose su nišomis buteliams yra laikomi aukštos kokybės vynai. Paskaičiuota, kad nišose guli 2 milijonai vyno butelių ir 1,5 mln. iš jų yra kolekcijiniai. Daugiau nei 70% saugomų vynų yra raudoni, 20% yra balti ir apie 10% – desertiniai. 2005 metais saugykla buvo įrašyta į Gineso rekordų knygą, kaip didžiausia vyno kolekcija Europoje.


Labiausiai Mileštii Miči garsėja visame Pasaulyje savo įspūdinga Auksine vyno kolekcija.

Vertingiausias kolekcijos vyno butelis kainuoja 480 € , pagamintas 1973-1974 metais. Dabar šis vynas eksportuojamas tik į Japoniją. Kiti vynai iš Milestii Mici keliauja į Švediją, JAV, Didžiąją Britaniją, Čekijos Respubliką, Lenkiją, Graikiją, Vokietiją ir Daniją.


Vynams laikyti ir brandinti čia natūraliai sukurtos tinkamiausios sąlygos. Kalkakmenio katakombose ištisus metus laikosi pastovi 12-14°C temperatūra ir 85-95% drėgmė, o tai yra idealios sąlygos vynui išsaugoti savo geriausias savybes. Tad kai kurie vynai iki pardavimo čia brandinami ištisus dešimtmečius.


Prireiktų nemažai dienų, jei pageidautumėte aplankyti visas Milestii Mici saugyklas pėsčiomis. Bet pasiklysti ilguose jos požemiuose turbūt svajoja ne vienas vyno mėgėjas ir kolekcininkas.

Užsukę į gyvenvietę bent trumpam, nesunkiai rasite pagal gatveles ženklinančius užrašus, kur saugomi „Cabernet”, kur „Savignon”, „Aligote” ar kiti vynai ilguose Milestii Mici požemiuose.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *