Įspūdingas Mehmedo Pašos Sokolovičiaus tiltas, esantis Bosnijos ir Hercegovinos rytuose, turi ilgą, turtingą ir netgi baisią istoriją.


Šis tiltas per Drinos upę buvo pastatytas XVI a. pabaigoje, įsakius Didžiajam viziriui Mehmedui Paša Sokolovičiui. Tiltą suprojektavo garsus to meto architektas Mimaro Kosa Sinano. Iki šiol jis yra laikomas vienu garsiausių klasikinio otomanų periodo architektūros ir inžinerijos šedevru, savo proporcingumu ir monumentalumu iliustruojantis renesanso laikotarpio didybę. Tiltą sudaro 11 mūro arkų, išsidėsčiusių 11−15 metrų atstumu ištisai viso 179,50 tilto ilgio. Statinys yra tobulai proporcingas ir atrodo labai įspūdingai.


2007 metais Mehmedo Pašos Sokolovičiaus tiltas buvo įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūros paveldo vietovė, charakterizuojanti Otomanų monumentaliosios architektūros ir civilinės inžinerijos apogėjų.


Tačiau vos prieš kelis metus jis labiau buvo žinomas kaip žiauriausių Vyšegrado žudynių vieta. Pasakojama, kad Balkanų karo metu nuo tilto į upę buvo sumesta tiek bosnių lavonų, jog šie užkimšo hidroelektrinės užtvanką, esančią Serbijoje.


Už šias masines žudynes, vykusias tarp 1992 ir 1995metų, atsakingas Bosnijos serbų ginkluotųjų savanorių vadas Milanas Lukičius, 2009 metais buvo nuteistas iki gyvos galvos Jugoslavijos karo nusikaltimų tribunole dėl vykdytų Bosnijos musulmonų skerdynių, persekiojimų, kankinimų, naikinimų, žiauraus elgesio ir kitų antihumaniškų veiksmų.

Šiandien Mehmedo Pašos Sokolovičiaus tiltas vėl vis labiau prisimenamas dėl savo grožio ir architektūrinės reikšmės. Jį savo kūrinyje “Tiltas per Driną” aprašė žinomas Nobelio premijos laureatas Ivo Andričius.


Neseniai buvo paskelbtas pavojus, kad Mehmedo Pašos Sokolovičiaus tiltas gali sugriūti dėl Drinos upės vandens lygio svyravimų. Automobilių eismas per jį šiuo metu yra uždarytas. Bet gera ir įdomu pasigrožėti šiuo šedevru iš šono.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *