Tolimame pietvakariniame Švedijos užkampyje, vos keli kilometrai į šiaurės vakarus nuo Arild miesto, Kullabergo gamtos rezervato, atokiame akmenuotame paplūdimyje yra įsikūrusi Ladonijos tauta. Šią vietovę pasiekti sunku ir sudėtinga, bet paprasta atpažinti, kadangi jos buvimo vieta pažymėta dvejais paminkliniais kūrybos darbais: Nimis ir Arx.


„Nimis“ yra sukonstruota iš 75 tonų įvairiai išraizgytos medienos ir vinių. Išvertus iš lotynų kalbos „Nimis“ reiškia „Per daug“. „Arx“ išvertus reiškia „Tvirtovė“. Pastarasis kūrinys iš akmenų, sutvirtintų betonu ir primenantis tirpstančią smėlio pilį.

Abiejų meno kūrinių autorius – Lars Vilks. Jis, neturėdamas valdžios leidimų, 1980 metais pradėjo konstruoti šias skulptūras. Dėl tokios atokios vietovės valdžia jas pastebėjo tik po dviejų metų, kai jau stypsojo svyruojantis devynaukštis medinis Nimis bokštas. Žinoma, buvo liepta kūrinius nugriauti, bet Vikas, siekdamas išsaugoti skulptūras, kreipėsi į teismą ir deja, bylą pralaimėjo. Tada kreipėsi į teismą dar kartą ir tuo pat metu, apeidamas įstatymą, formaliai pardavė „Nimis“ savo bičiuliui menininkui Cristo ir 1996 metais paskelbė apie nepriklausomos Ladonijos sukūrimą, kurioje stovėjo abu jo sukurti kūriniai.

Dabar Ladonija –  nedidelė valstybėlė, įsikūrusi aplink Nimis ir Arx skulptūras, turinti kaip tvirtinama, 15000 gyventojų. Jos piliečiais galite tapti ir Jūs, užpildę internetinę imigracinę anketą. Pilietybę gauna visi, teisingai ją užpildę ir pasirinkę lotynišką šūkį.

Tik pasirodžius šiai anketai ir galimybei gauti pilietybę, imigranto statuso pasiprašė virš 3000 pakistaniečių, ieškančių geresnio gyvenimo ir didesnio uždarbio vakarų šalyse.  Įsivaizduokite, kokia neviltis juos ištiko sužinojus, kad Ladonija negyvenama šalis, neišduodanti vizų bei nesiūlanti darbo, o jos piliečiai – klajokliai – negyvenantys šioje vietovėje.


Ladonijoje įsikūrusios kelios keistų pavadinimų ministerijos, atliekančios dar keistesnius darbus, garbingi valstybės titulai perkami. Vos už $12 galite tapti baronu, grafu, o gal net prezidentu ar karaliumi. Ladonijos valiuta – „örtugas”, tolygi 10 Švedijos kronų, o mokesčiai čia mokami ne pinigais, bet kūrybiškumu.

Nors Ladonija ganėtinai jauna valstybėlė, bet ji jau išgyveno nacionalinę nesantaiką, kuomet karą jai paskelbė satyrinė „Interneto ginkluotoji koalicinių pajėgų armija“, remiama thepiratebay.org, tvirtinanti, kad Ladonijos valdžia nepripažįsta piliečių teisės į internetą ir piratinį duomenų siuntimą, norėjo užkariauti Ladoniją ir čia pastatyti savo serverius.

Kaip dabar sekasi Ladonijai, sužinosite tik nuvykę ten. O kaip nuvykti, kai ši nepriklausoma teritorija nepažymėta nė viename turistų žemėlapyje? Kai nėra net nuorodų prie kelio? Nenusiminkite. Pasiteiravus, aplinkinių rajonų gyventojai noriai paaiškins kelio link Ladonijos įmantrybes. O pasiekti ją galite arba tik laiveliu, arba pėsčiomis.

One thought on “Ladonija – nepriklausoma valstybė Švedijos pakraštyje”
  1. kas per briedas, ta ladonija jau kokie penki metai svedu valdzios nuversta ir nieko ten seniai nebelike

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *