Bulių kautynės ne tik Bosnijoje, bet visame Viduržemio jūros regione yra laikomos sena tradicija. Bulius – tai galios simbolis ir, nuo antikos laikų, įvairiose Viduržemio jūros šalyse būdavo organizuojamos įvairios bulių kautynės: nuo ritualinių bulių šokdynių Kretos saloje iki visame Pasaulyje išgarsėjusios kruvinos ispanų koridos.


Bet skirtingai nuo ispaniško atitikmens, Bosnijos bulių kautynėse žmonės nėra aktyvūs dvikovų dalyviai. Tai labiau dvikovos tarp gyvulių – labai panašios į natūralioje gamtoje vykstančias kovas tarp teritorijoje dominuojančių patinų.


Grmečo bulių kautynės vyksta dideliame, atvirame lauke ir kiekvienas bulius bando išvyti savo varžovą iš jo dominuojamos teritorijos. Priešingai nei ispaniškoj koridoj, Grmečo bulių kautynės niekada nesibaigia gyvulio mirtimi, kadangi pralaimintis bulius, pagal gamtos duotus instinktus, pats atsitraukia.


Tokios bulių kautynės yra organizuojamos daugelyje vakarinės Bosnijos vietovių ir kaimyninės Kroatijos Likos ir Dalmatijos pakrančių regionuose. Bet populiariausia ir labiausiai žinoma – taip vadinama Grmečo korida.

Grmeču yra vadinamas kalnas, iškilęs vakarų Bosnijoje. Tvirtinama, kad jo prieigose bulių kovos vyksta jau daugiau nei 230 metų. Jos organizuojamos kiekvienais metais, pirmąjį rugpjūčio mėnesio sekmadienį. Iki karo visada buvo rengiamos šalia Sanski Mosto įsikūrusioje Medjedje Brdo gyvenvietės. Bet praūžusio karo metu gyvenvietė buvo sugriauta ir bulių kautynės persikėlė į Oštra Lukos kaimą, serbų kontroliuojamoje teritorijoje.


Grmečo bulių kautynės kasmet pritraukia tūkstančius žiūrovų, – daugiausia vietinių gyventojų ir jų aplankyti atvykusių artimųjų. Tačiau nesvetimi ir pašaliniai smalsuoliai, ieškantys išskirtinių vietovių ir įspūdžių. Verta žinoti, kad Grmečo bulių kautynes visada palydi tipiška regionui mugė, su lauke kepamais kepsniais, dideliu kiekiu alaus ir garsiai atliekama liaudies muzika.

Nuotraukos © Igor Motl

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *