Tikriausiai visi esate girdėję apie Didžiąją Kinijos Sieną. O kaip apie Kroatijos?


Labai mažai kas žino apie vieną mažą ir retai lankomą Kroatijos Stono miestelį, kuris savyje saugo didelę, nors ir akivaizdžią paslaptį – šimtų metų senumo sieną. Įspūdinga ir tiesiog neįtikėtina yra tai, kad šioje vietoje slepiasi ilgiausia Europoje baigta statyti tvirtovės sistema, kuri tęsiasi net penkis kilometrus tarp Stono ir Mali Stono kaimų.

„Didžioji Kroatijos Siena“ juosia Stono miestelį, tada kyla į statų kalną, kur susijungia su Pozvizd‘o tvirtove, toliau nusisuka siauru sausumos ruožu, kurio pabaigoje apgaubia Mali Stano kaimą. Šis grandiozinis Europos statinys suformuoja netaisyklingą pentagoną. Penkių kilometrų sienos atkarpoje yra pastatyta net trisdešimt tvirtų, stačiakampio formos ir dar dešimt apvalių bokštų. Sienos statyba truko net du šimtmečius ir buvo baigta XV amžiaus pabaigoje.Tikėtina, kad mažai kas apie ją yra girdėjęs.


Taigi, „Stono siena“ yra įsitaisiusi atokioje Kroatijos vietovėje, Peljesac‘o pusiasalyje. Nuo artimiausio didesnio Dubrovniko miesto ji nutolusi apie 60 kilometrų.

Kokia gi šios įspūdingos konstrukcijos paskirtis? Pradžioje Stono siena tarnavo kaip pirmoji, nors ir tolima Dubrovniko miesto gynybinė linija, o vėliau saugojo brangią prekę – druską. Stonas iki šių dienų yra druskos kasybos centras.


Mali Stono kaimelyje taip pat stovi uostas, įtvirtinimai su vartais, bokštais ir keletą ginklų arsenalų. Jie datuojami taip pat kaip ir „Didžioji Kroatijos Siena“.

Neseniai Stono sienai teko iškęsti ilgą ir sunkią rekonstrukciją. Pirmieji rekonstrukcijos darbai prasidėjo 1960 metais, bet pagreitį įgavo tik 2003 metais ir tęsėsi iki 2009. Šiuo metu darbai baigti ir Stono siena laukia lankytojų.


Tokios ilgos renovacijos priežastis – ne Kroatijos priklausomybės karas, trukęs net keturis metus ir užsitęsęs iki 1995-tų. Tikrojį priežastis ta, kad rekonstrukcijos darbus, kiek buvo įmanoma, atliko viduramžiais naudojamomis statybinėmis priemonėmis ir darbo būdais. Akmuo buvo apdirbamas taip, kaip juos apdirbdavo to laikmečio meistrai. Taip buvo siekiama išsaugoti sienos autentiškumą.

Stono siena – įspūdingas statinys, vertas kiekvieno Kroatijos lankytojo dėmesio, atostogaujant nepakartojamo grožio Kroatijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *