Bataljos vienuolynas (port.k. Mosteiro da Batalha) yra Portugalijos gotikos šedevras, o tiksliau išskirtinio manuelinio stiliaus pastatas. Pavadinimas Batalha portugalų kalba reiškia „mūšį”, kurio atminimui buvo įkurtas vienuolynas.


Netoliese yra Aljubaroto mūšio laukas, kuriame 1385 m., vadovaujant Jonui I (Joao I), portugalai išsikovojo nepriklausomybę nuo Kastilijos karaliaus . Dėkodamas Dievui už pergalę, Jonas I įkūrė Santa Maria da Vitoria vienuolyną.


Pastatas Batalhos mieste didingas vien tik savo mastu – 1780 m ilgio ir 137 m pločio. Jis išreiškė gilią pagarbą paramą suteikusiai šventajai Motinai ir tapo įspūdinga bažnyčia, kurioje Dievą garbino naujoji, Jono I įkurta Avisų dinastija. Vienuolyne, Įkūrėjo koplyčioje, ilsisi ir Jono I, jo anglės žmonos Filipos, bei sūnaus Henriko Jūrininko palaikai.


Vienuolyno pastatų stilius kinta nuo suklestėjusios gotikos iki manuelistinio ir net renesanso stiliaus. Šiuos pastatus pagal šešių atskirų karalių užsakymus statė šeši garsūs architektai ir jų darbo tęsėjai. 1388 m. karalius Jonas I nurodė domininkonams įkurti vienuolyną, ir jie pasikvietė portugalų architektą Alfonso Dominguesą, kuris statė iki 1402 m. Dominguesas sukūrė didesniąją įspūdingo statinio dalį: navą ir chorą su nuostabiais vitražais, gausiai puoštą portalą ir didįjį arkadomis apsuptą skersinį koridorių, vadinamą „Claustro Real”. Kitą gotikinę dalį sukūrė prancūzų bažnyčių architektas Ouguete. 1430 m. jis pastatė nuostabią Įkūrėjo koplyčią (Capela do Fundador), nepaprastai puikų Portugalijos gotikos šedevrą.


Individuali Portugalijos meno kryptis suklestėjo valdant karaliui Dom Manueliui I (1469-1521), kurį portugalai vadino „Laiminguoju”. Didžiuodamasis Portugalijos jūrų keliautojų, tyrinėtojų ir mokslininkų pasaulio atradimais ir labai susidomėjęs tuo, ką jie pargabendavo iš nežinomų šalių, išlaidus monarchas nusprendė, kad reikia statyti taip, kad naujieji karalystės turtai išliktų akmenyje. Nepaisydami to meto stiliaus normų, jo architektai nutolo nuo gotikos ir įnešė savitų egzotiškų papildymų, įskaitant ir pasižyminčius paprastumu elementus. Šiems „Portugalijos barbarams” pavyko sukurti ypatingą, savitą ir vėliau išgarsėjusį stilių, kuris jų dosnaus karaliaus garbei vadinamas manuelistiniu.


Šiuo stiliumi gausiai išpuoštos išorės ir vidaus detalės, juvelyriškai išraižyti ornamentai, grakščios kolonos. Skliautai primena gėles ir medžių lapiją. Iškaltos detalės persipina viena su kita: tai įvairios virvės, inkarai, tamplierių ordino kryžiai.

Beje Portugalijos vienuolynai priklausė tamplierių ordinui, todėl čia visur pilna jų ženklų. Manuelistinis stilius pavertė Claustro Real viena iš puikiausių pasaulyje dengtų arkadų. Fontanus šiaurės vakarų kampe dauguma ekspertų laiko „viduramžių plytų statybos perlu”. 15 m aukščio portalas į neužbaigtąją koplyčią (Capelas Imperfeitas) laikomas nuostabiausiu manuelizmo pavyzdžiu.


Vienuolynas atlaikė laiko tėkmę ir liko geriausiu manuelizmo praturtintu gotikos šedevru. 1980 m. Bataljos vienuolyne įkurtas nacionalinis muziejus. 1983 m. Bataljos vienuolynas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. http://www.photojpl.com. naudotasi šaltiniu – www.wildlife.lt/idomios_vietos/Europa/Portugalija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *