Bruklino tiltas, pastatytas tėvo ir sūnaus, yra revoliucijos produktas: numalšintų 1830 metais liberalų sukilimų Prancūzijoje ir Vokietijoje, privertusių Johną Roeblingą 1831-aisiais emigruoti į Ameriką; Amerikos pilietinio karo, kuriame Johno sūnus Washingtonas buvo pulkininkas; ir pramonės revoliucijos, kurią daugeliu atžvilgiu įkūnijo Roeblingai ir Bruklino tiltas.


Johnas Roeblingas Berlyne gavo inžinerinį, architektūrinį ir filosofinį išsilavinimą, tačiau atvykęs į Ameriką, įkūrė žemės ūkio bendriją. Suprasdamas kuklias šio gyvenimo būdo galimybes, sugrįžo prie inžinerijos, pradėjo dirbti statybos inžinieriumi Pensilvanijos kanalo statyboje. Čia jis pastebėjo, kokios nepatikimos yra kanapinės virvės, naudotos baržoms vilkti prieš srovę. Prisimindamas vieno vokiečio straipsnį apie plieninius trosus, jis savo fermoje įrengė lynų gamybos aikštelę ir pagamino pirmąjį Amerikoje lyną iš kaltinės geležies vielos.


Savo disertacijoje Roeblingas išnagrinėjo kabamojo tilto Bavarijoje konstrukciją, o 1844 metais pasiūlė kabamąjį kanalinį tiltą per Alegenio upę. Po dar keturių pasiūlymų, 1851 metais jam pavesta pastatyti Niagara Folso geležinkelio liniją, o 1856 metais – Ohajo tiltą Sinsinatyje. Pilietinis karas nutraukė Ohajo tilto statybą, ir jis nebuvo baigtas iki 1866 metų. Šiame projekte svarbų vaidmenį atliko Roeblingo sūnus Vašingtonas; tėvo ir sūnaus darbo santykiai priminė Isambardo Kingdomo Brunelio ir jo tėvo Marco ryšį statant Temzės tunelį.


Tilto planai

Mintis statyti tiltą tarp Niujorko ir Bruklino buvo kelta daugeliu progų, tačiau kol nebuvo baigtas Sinsinačio tiltas, šis milžiniško masto sumanymas laikytas nerealiu. East River buvo audringas, patvinstantis intensyvios laivybos sąsiauris, todėl tiltas turėjo būti pakankamai aukštas, kad garantuotų būtiną tarpą plaukiojančių laivų stiebams. Ekonominis projekto pagrįstumas paaiškėjo 1866-1867 metų žiemą, kai East River sąsiauris užšalo ir visiškai nutrūko susisiekimas keltais. Kitą vasarą buvo priimtas valstijos įstatymas dėl Niujorko tilto bendrovės įsteigimo, o gegužės 23 dieną Johnas A. Roeblingas paskirtas vyriausiuoju inžinieriumi.


Roeblingas pasiūlė statyti kabamąjį tiltą su 486 m ilgio centrine perdanga, 50 procentų didesne už Sinsinačio tilto – ilgiausia iš kada nors pastatytų. Daugelis abejojo, ar tai įmanoma padaryti, ir praėjo pora metų, kol buvo patvirtinti projektai ir prasidėjo statyba. Po kelių savaičių, apžiūrėdamas statybos vietą, Johnas Roeblingas susižeidė koją. Tada į tai nekreipė dėmesio ir visiškai nepaisė gydytojo patarimų, dėl to Roeblingą ištiko stabligė, ir po kelių savaičių, būdamas 63 metų amžiaus, jis mirė.


Projektą perėmė jo sūnus Vašingtonas. Jis buvo gerai pasirengęs: ne tik dalyvavo Sinsinačio tilto statyboje ir buvo baigęs Renselero politechnikos institutą (pirmąją Amerikos civilinės statybos mokyklą), bet ir buvo siųstas į Europą studijuoti kesonų statybos. Nors tilto projektą buvo pagrindęs jo tėvas, detaliai konstruoti ir statyti teko Vašingtonui Roeblingui.


Pamatų gramzdinimas

Kaip ir daugelyje inžinerinių projektų, didžioji pastangų ir inovacijų dalis čia yra nematoma. Jau pats kesonų gramzdinimas ir pamatų 82 m bokštams, laikantiems tiltą, klojimas buvo tokie didvyriški ir neturintys pavyzdžio uždaviniai, kad ir dabar sunku juos įvertinti.


Kesonai buvo didelės hermetiškos dėžės, pagamintos iš medienos ir geležies, atviru dugnu, kad darbininkai galėtų kasti upės dugną. Kaip dideli laivai, kesonai, skirti abiem tilto atramoms, buvo pastatyti sausuose dokuose, nuleisti į vandenį ir nuvilkti į vietas. Prikrovus akmenų, jie nusvarinti ir nugramzdinti, kur reikia. Kasant gruntą ties kesonų pagrindu, jie centimetras po centimetro grimzdo, kol pasiekė galutinę padėtį. Pumpuojant orą į kesonus, viduje esančioje darbinėje erdvėje buvo didinamas atmosferos slėgis ir neleidžiama įtekėti vandeniui, o oro šliuzas leido darbininkams įeiti ir išeiti. Mūrinyje, palaipsniui statytame ant viršaus, buvo įrengtos šachtos iškastam gruntui pašalinti ir pristatyti betono komponentams, kurie galiausiai turėjo užpildyti kesoną ir sudaryti granitinių bokštų pamatą.


Bruklino tilto statyboje darbininkų nestigo, nors apskritai šis darbas buvo susijęs su nemaža rizika ir dideliais nepatogumais. Žinomi atvejai, kai nelauktas oro prasiveržimas į kesoną išmetė į aplinką akmenų ir vandens stulpą ir privertė kesoną smarkiai nusėsti, tačiau, laimei, jis neiškrypo iš nustatytos padėties. Kitą kartą darbininkas, pasišviesdamas žvake ieškojęs priešpiečių krepšelio, netyčia padegė masyvios medinės konstrukcijos pakulinį kamšalą. Nutekėjęs oras padegė kesono medieną. Nepaisant daugelio dienų kovos su gaisru, projektą pavyko išgelbėti tik visiškai užtvindžius kesoną. Niujorko kesone šios problemos išvengta apmušus vidų skarda.


Slėgiai viduje buvo tokie dideli, kad net neįmanoma buvo išgauti švilpimo garso, o kesonui smengant giliau, kilo pavojus darbininkų sveikatai. Pirmą kartą tai pastebėta statant Jameso Eadso tiltą Sent Luise. Kesoninė liga – jėgas atimanti, dažnai mirtina liga, ja susirgo kai kurie darbininkai, išėję iš padidinto slėgio kameros. Dabar žinome, kad ją sukelia azoto burbuliukai kraujyje ar audiniuose. Bendrovės gydytojas pastebėjo, kad ligos priežastis buvo per staigus perėjimas iš didelio slėgio į normalų, ir nustatė, kaip to išvengti. Jis nurodė, jog simptomai palengvėja, vyrams vėl įžengus į slėgio kamerą. Gydytojas net patarė įrengti slėgio kamerą ant žemės negaluojantiems darbininkams gydyti. Dėl savo varginančio darbo grafiko neišvengė šios bėdos ir pats Roeblingas.


Nors Roeblingui grėsė fizinis išsekimas, jis atkakliai toliau dirbo su Niujorko kesonu. Jis sutiko tauro pamatą daryti kieto smėlio sluoksnyje, užuot kasusis iki tvirtos uolienos ir rizikavus darbininkų sveikata aukštesniame slėgyje bei vertus tilto bendrovę patirti daugiau išlaidų ir atidėlioti terminus. Per 2500 žmonių daugiau negu dvejus metus triūsė, gramzdindami du pamatų komplektus.


Tilto statybos inovacijos

Abu pamatų komplektai buvo baigti statyti 1872 metų liepos mėnesį. Tuo metu suvargęs ir sergantis Roeblingas pasitraukė į savo namą Brookyn Heights rajone šalia tilto. Jo žmona Emilija tapo ryšininke ir pasiuntine, jis pats bendravo tik su keliais gabiausiais savo padėjėjais. Nepaisant to, Roeblingas kuo smulkiausiai vadovavo tilto statybai, stebėdamas jos eigą teleskopu pro savo miegamojo langą. Jo tiltas buvo pirmas pasaulyje plieninių lynų kabamas tiltas, jame pirmą kartą panaudotos detalės ir metodai, vėliau tapę standartiniais.


Vienas svarbiausių statinio elementų buvo keturių susuktų ir įtvirtintų didžiųjų lynų sistema. Kiekvienas lynas turi 5282 cinkuotų plieninių vielų, sujungtų į 19 vijų, sudarančių 40 cm skersmens lyną. Kiekviena vija užbaigtame lyne iš tikrųjų yra 298 km ilgio ištisinė viela, nutiesta daugelį kartų pertraukiant per vieną inkarinę atramą ir du mūrinius bokštus iki kitos inkarinės atramos, ir atgal. Inkarinėse atramose lynai pritvirtinti prie didžiulių geležinių grandinių, prijungtų prie keturių ketinių inkarinių plokščių, įmontuotų granite. Panaši sistema pritaikyta po 60 metų pastatytam Aukso vartų tiltui ir Didžiojo Belto Rytų tiltui Danijoje. Be šių didžiųjų pakabinamųjų lynų, iš bokštų išeina daugybė smulkesnių plieninių trosų – tai šiuolaikinių vantinių tiltų technologijų pirmtakai.


Šis tiltas faktiškai susideda iš dviejų tiltų su pėsčiųjų taku, kylančiu link centro tarp dviejų važiuojamųjų dalių. Nuo pritvirtintų prie pagrindinių lynų žiedų kabo plieniniai trosai, laikantys santvaras, kurios savo ruožtu laiko tilto paklotą. Šie trosai su įžambiais vantais sudaro tam tikrą raštą, nemažai prisidedantį prie tilto estetinio vaizdo. Išilgai tilto vidurio santvara buvo dvigubai masyvesnės nei pakraščiuose dėl papildomos tramvajų apkrovos, kurią tiltas turėjo atlaikyti vidurinėse kelio juostuose.


Tilto atidarymo juosta buvo perkirpta 1883 metų gegužės 24 dieną. Tada tiltu perėjo daugiau negu 150 000 žmonių ir pervažiavo 1500 transporto priemonių. Tai buvo didelis įvykis, dėl kurio vienai dienai užsidarė įmonės ir mokyklos.


Dabar eismas vyksta šešiomis kelio juostomis, o išorinės santvaros pratęstos ir sutvirtintos, pridėjus viršutinį lygį. Pakeisti pakabinamieji lynai ir vantai, tačiau tiltas iš esmės lieka toks pat, kokį jį įsivaizdavo Roeblingas.


Keli faktai apie Bruklino tiltą:

Centrinė perdanga                                           486 m
Visas ilgis (su prieigomis)                               1825 m
Važiuojamosios dalies aukštis virš upės          41 m
Bokštų aukštis                                                 82,6 m
Lynai                                                               40 cm diametro
Kaina                                                               $ 9 mln.

Šaltinis: „Pasaulio architektūros stebuklai” Alma Littera

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *