Tikriausiai dažnam iš mūsų Rumunija asocijuojasi su Drakula, Nadia Komaneči ir Nikolaje Čaušesku. Jei esate girdėję bent keletą dalykų apie diktatorių N.Čaušesku, tuomet greičiausiai girdėjote ir apie prabangius Rumunijos Parlamento rūmus, Čaušesku valdymo laikais vadintus „Liaudies namais“. Totalitarinio rėžimo megalomaniškas projektas dabar tarnauja kaip demokratijos simbolis. Šiuo metu jame įsikūrę Rumunijos Parlamentas ir pagrindiniai Europos Sąjungos institucijų bei organizacijų štabai.


Taigi, kuo gi šis pastatas yra ypatingas? Pirmiausia, – tai didelis, tikrai labai didelis pastatas. Dabartiniai Rumunijos Parlamento rūmai yra 270 metrų ilgio ir 240 metrų pločio. Jie siekia 86 metrų aukštį ir dar 92 metrus įkasti po žeme. Rūmų plotas – 220 000 kv.m. ir savo dydžiu nusileidžia tik JAV Gynybos ministerijos pasididžiavimui – Pentagonui. Dėl tokių neįtikėtinų proporcijų jie turi net tris įrašus Gineso rekordų knygoje. Pirmiausia tai didžiausias pastatas Europoje, antra – pats sunkiausias administracinis pastatas Pasaulyje ir trečia – pats pats pats pats brangiausias pastatas bent kada pastatytas mūsų Žemėje. Jau vien dėl to verta į jį atkreipti dėmesį ir turint galimybę po jį pasidairyti atidžiau.


Pastato istorija neabejotinai yra įdomi. Tai pastatas su gera doze apgaulingo komunistinės eros žavesiu. Dabartiniai Rumunijos Parlamento rūmai buvo pradėti statyti 1983 metais, pagal tuometinės prezidentinės poros užgaidas. Respublikos rūmai (tokį pavadinimą jiems buvo sugalvojęs diktatorius) turėjo būti Korėjoje Čaušesku matytų rūmų kopija. Rūmų statyba buvo prieštaringiausiai vertinama nuo pat statybų pradžios. Žmonės prieštaravo šioms statyboms, nes šių rūmų statybos kaina buvo labai labai didelė ir siekė apie 3 milijardus eurų. Tuomet tai buvo pernelyg didelė suma ne tik išsivysčiusioms šalims, bet ir ekonominius sunkumus išgyvenusioje Rumunijoje. 1980 metais Nikolaje Čaušesku panaudojo visas užsienio šalių valiutos atsargas, kad sumokėtų susidariusias valstybės skolas. Dėl to šalyje, kurioje pragyvenimo lygis ir taip jau buvo vienas žemiausių Europoje, atsirado būtiniausių maisto produktų, degalų stygius ir netgi šiltas vanduo buvo normuojamas. Negana to, diktatorius nusprendė pastatydinti ne tik prabangiausius rūmus Europoje, bet ir sukurti naują Bukareštą aplink juos, vietoj apgriuvusiojo per 1977 metų galingą žemės drebėjimą. Taip Čaušesku atrodo norėjo sukurti naują prabangią valstybę nustekentoje šalyje. 1988 metais, vykdant šiuos tikslus, netgi buvo paskelbta priverstinio „persikėlimo“ programa, kurią įgyvendinant buvo sunaikinta apie 8000 kaimų, paminklų. Darbai susilaukė daugumos gyventojų nepasitenkinimo. Tiesa, kai Čaušesku buvo nuverstas, 1989 metais Respublikos rūmai jau buvo beveik įrengti, tačiau kai kurios dalys iki šiol dar nėra baigtos.


Dabar prabangiuose rūmuose glaudžiasi Rumunijos Parlamentas ir svarbios Europos Sąjungos organizacijos. Čia netgi vyko 20-tas NATO šalių suvažiavimas. Šiuo metu rūmai yra didelė Bukarešto turistinė atrakcija, mat jų durys yra atviros tiek vietiniams, tiek užsienio lankytojams. Ekskursijos su angliškai kalbančiais gidais vyksta kas pusę valandos ir trunka 30-45 minutes. Žinoma, turistams parodoma ganėtinai nedidelė dalis pastato, bet ir to užtenka, kad liktumėte nustebę ir apstulbę. Rūmų prabangą sunku aprašyti. Net žodis „didingas“ prieš šiuos rūmus atrodo pernelyg menkas. Parlamente yra 1 100 atskirų patalpų ir visos jos pastatytos bei dekoruotos brangiausiomis medžiagomis. Marmurinės kolonos, šilkinės užuolaidos, dramblio kaulo, sidabro, aukso ir raudonmedžio elementai raibuliuoja akyse. Panašu, kad pagal Čaušesku užmojus, niekas šiam pastatui neatrodė pernelyg brangu.


Atkreipkite dėmesį į „Take Ionesku” salėje esančias specialias angas, įrengtas kad į patalpas patektų grynas oras. Čaušesku nepasitikėjo oro kondicionavimo sistemomis, nes baiminosi būti nunuodytas, todėl rūmuose įsakė įrengti būtent tokias angas.

Taigi, jei keliausite į Rumuniją ir planuojate apsilankyti jos sostinėje, tuomet Rumunijos Parlamento rūmus tiesiog privalote aplankyti. Jie įsikūrę 5 sektoriuje ir yra vos už 10 minučių kelio nuo Piata Unirii – centrinės ir didžiausios Bukarešto aikštės.

Parlamento rūmus taip pat galima pasiekti nuo Gara de Nord – šiaurinės geležinkelio stoties, iš kurios iki rūmų kursuoja autobusai pažymėti 123 numeriu. Kelionės trukmė – apie 20 min.


Bilietai į Parlamento rūmus kainuoja 25RON – suaugusiam; 15 RON – studentams. Įėjimas į pastatą yra šiaurinėje pastato pusėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *