Koso sala
Koso sala, arba sutrumpintai tiesiog Kosas – įsitaisęs Egėjo jūroje, prie pietvakarinių Turkijos krantų ir priklauso Graikijos Dodekaneso salynui. Tai trečia pagal dydį Dodecaneso sala ir populiariausia tarp turistų, po Rodo. Koso salą sudaro pagrinde lygumos ir tik šiaurės vakaruose sutinkami neaukšti kalnai. Ji amžinai žalia ir dažnai dar vadinama „plaukiojančiu sodu“.
Koso ekonomika paremta turizmu, nors salos gyventojai taip pat verčiasi žemdirbyste. Čia auginamos vynuogės, alyvuogės, migdolai, figos. Kartu su grūdinėmis kultūromis veši pomidorai.
Koso sala pasižymi turtinga istorija. Salos gyventojai vis dar išsaugoję retai besutinkamą dosnumą, atvirumą ir laisvumą. Kose gausu lankytinų vietų: jaukių senovinių kaimelių, bizantiškų bažnyčių, viduramžių pilių ir kitų archeologinių įdomybių. Joje gimė Hipokratas, o po jo mirties saloje buvo įsteigtas taip vadinamas Asklepionas – ligoninė ir šventovė, išgarsėjusi visoje Viduržemio jūros teritorijoje. Iki šiol galite aplankyti Kose jos griuvėsius, kartu su Apolono šventoriumi.
Bet labiausiai turistus į salą vilioja Koso ilgi, įvairiaspalviai, smėlėti ir gražūs paplūdimiai. Salos krantus skalauja skaidri ir šilta Egėjo jūra, o pajūrio ruožas tęsiasi net 112 kilometrus.
Kosas – salos sostinė
Pagrindinis salos kultūrinis ir turistinis centras – to paties pavadinimo kaip ir sala miestas – Kosas. Jame yra įsikūręs judrus ir gyvybingas uostas. Koso miestelis – strategiškai palanki vieta apsistoti planuojantiems keliauti po Koso salą ar gretimas Graikijos salas, o gal net į Turkiją. Iš Koso patogu pasiekti Kalymnos, Pserimos, Nisiros salas ir Bodrum‘ą. Į šias vietoves kasdien kursuoja keltai.
Pačiame Koso mieste galima sutikti įvairių istorinių paminklų ir pasimėgauti visomis atostogų teikiamomis pramogomis.
Nesibaigiančios Koso mietelio grįstos gatvelės nusėtos parduotuvėmis, barais ir restoranais. Pakelėse žydi jazminai, o platesnius kelius supa aukštaūgės palmės ir pušys. Kose būtina aplankyti Senovės Agorą, senovines šventyklas ir senosios bažnyčios griuvėsius. Pasakojama, kad Antikos laikais Koso miestas buvo ypatingai gražus ir jį juosė 4 km ilgio siena. Jos fragmentus galima iki šiol pamatyti klaidžiojant grįstomis senamiesčio gatvelėmis.
Ant kalvos stovi įspūdingo dydžio akmeninė pilis, pastatyta Šv. Jono riterių iš Rodo salos, XIV amžiuje.
Kaip nuvykti į Kosą?
Į Koso salą nuo 2011 metų balandžio 16 dienos, du kartus per savaitę tiesiogiai turistus skraidins Ryanairo lėktuvai iš Kauno. Bilietai vidutiniškai kainuos apie 300Lt.
Į Kosą taip pat galima nuvykti keltu iš Atėnų ar kitų Graikijos salų, ir net kai kurių Turkijos kurortų.
Kaip keliauti po Koso salą?
Koksas – nedidelė sala, kuri nuo vieno galo iki kito tęsiasi vos 40 kilometrų. Todėl kiekvieną įdomesnę Koso salos vietą galima nesudėtingai pasiekti dviračiu, autobusu arba išsinuomotu automobiliu ar motoroleriu. Dviračio nuoma dienai kainuoja vos 7 Eurus, o automobilio – apie 40.
Pastaba: taksi paslaugos saloje yra labai brangios. Už 5 minučių kelią gali tekti pakloti net 20 Eurų. Tad net iš oro uosto rekomenduojama vykti viešuoju transportu.
Koso lankytinos vietos
Viešėdami Koso saloje galite pasimėgauti visa eile kultūrinių paminklų, energingu, nors ir saikingu naktiniu gyvenimu ir be abejo, vienais geriausių Egėjo jūros paplūdimiais.
Pagrindiniai lankytini Koso salos miesteliai, neįskaitant sostinės – Kardamena, Kefalos, Tingaki, Antimachia, Mastihari, Marmari ir Pyli. Iš mažesnių verta pamatyti: Zia, Zipari, Platani, Lagoudi ir Asfendiou.
Ypatingo dėmesio būtų verti Dikaio kaimai. O iš jų išsiskirti Zia kaimelis. Jame atmosfera tvyro – puiki. Be to čia rasite seniausią Koso vandens malūną.
* * *
Šiaurinė Koso pakrantei būdingi ilgi ir erdvūs paplūdimiai. Bet jie yra vėjuoti ir neypatingai populiarūs tarp poilsiautojų. Už tat juos labai pamėgę vandens sporto mėgėjai ir turistinė infrastruktūra čia yra puikiai išvystyra. Čia sudarytos idealios sąlygos atostogauti ir pramogauti burlentinikams bei jėgos aitvarų entuziastams.
Pietinė salos pakrantė yra retai apgyvendinta, nors būtent šioje vietovėje yra įsikūręs vienas populiariausias ir triukšmingiausias Koso salos kurortas – Kardamena.
Keliaujant labiau į pietvakarius nuo siautulingosios Kardamenos, pietinėje pakrantėje slepiasi gražiausi ir garsiausi paplūdimiai saloje. Į šiaurę nuo Cape Tigani net 5 kilometrus driekiasi 8 kilometrų pločio paplūdimys, padalintas į kelis pliažus. Žinomiausių pliažų pavadinimai sakamba taip: „Paradise Beach“ (Rojaus pliažas) ir „Magic Beach“ (Magijos pliažas).
Magijos pliažas yra ramus, jame smagu pasislėpti nuo minios. Tuo tarpu Rojaus pliažas yra labai gražus. Jis nuklotas smulkiu smėliu, kurį skalauja švarus, skaidrus vanduo. Į jį daugiausiai skuba smalsūs turistai.
Į pietus nuo ilgo paplūdimio yra įsikūręs vaizdingas Agios Stefanos miestelis. Būtent jame galite išvysti dar vieną, bet turbūt, kad nuostabiausią Koso salos paplūdimį, kurį puošia vaizdinga Kastris salelė (lengvai pasiekiama plaukiant) ir senovinės Ayios Stefanos bažnyčios griuvėsiai, išsibarstę tiesiog paplūdimyje. Jei nuspręsitumėte apsistoti šioje vietoje, nakvynę galite rasti Kamari arba didelėje „Club Med“ įstaigoje.
Toliau į vakarus kelias tęsiasi kalvomis iki mažo Kefalos miestelio. Įdomu aplankyti senąsias miestelio kapines ir Kefalos tvirtovę. Iš jos atsiveria nuostabi panorama į Kefalos įlanką apačioje.
Pakeliui į Kefalos nepamirškite užsukti į Plaką – nedidelę miškingą Koso vietovę, kurioje karaliauja godūs povai ir katės. Būtinai su savimi turėkite duonos riekelę.
Nuo Kefalos pasukus į šiaurę, vingiuotas kelias atves prie Limniono – mažo uosto, kuriame yra įsikūręs nedidelis restoranėlis. Nieko ypatingo. Verčiau nuo Limniono vykite toliau į vakarus, kur pasieksite Ag. Theologos – puikiausia vieta palydėti saulę.
* * *
Viešėdami Koso saloje būtinai aplankykite „Termas“. Tai karštos, druskingos versmės, pritvinkusios siera. Jos veržiaisi iš uolų ir teka į jūrą. Kad nors, kiek sulaikyti gydomųjų savybių turintį vandenį yra sukurti baseinėliai, kurie pusrutuliu aptverti rieduliais. Vietovės kraštovaizdis čia panašus į mėnulio pavišių. Ir žinoma, pagrindinė vietovės atrakcija – maudynės karštose versmėse.
Viešint Kose būtina aplankyti venecijietiškos Antimachijos pilies griuvėsius. Iki šiol yra išlikusi dalis gynybinės pilies sienos, tako grindinys, įvairių statinių fragmentai bei nedidelė bažnyčia su išblukusiomis freskomis. Nuo kalvos viršaus atsiveria puikūs vaizdai.
Antimachijoje taip pat galite aplankyti seną vėjo malūną – paskutinį iš 100, kadaise stovėjusių šioje vietovėje. Arba „Tradicinį namą” – folklorinį muziejų, įkurtą 1990 metais ir supažindinantį lankytojus su XX amžiaus gyvenimu Antimachijos kaimelyje, graikiškais papročiais ir tradicijomis.
Keliaudami po salą atkreipkite dėmesį į mažas, gražias ir jaukias Koso salos bažnytėlės. Į jas bet kada galima įeiti atsirakinus duris šalia ant sienos kabančiu raktu. Už simbolinę auką galima atsigerti vandens ar uždegti žvakutę ir pasigrožėti kukliu vidaus interjeru. Ypatingai graži yra Agios Theologos bažnytėlė, stovinti laukiniame paplūdimyje, Koso salos pietvakariuose.
Dar viena įdomi salos lankytina vieta – Hipokrato medis. Manoma, kad prieš 2400 metų Hipokratas kartu su savo mokiniais slėpdavosi po šiuo medžiu nuo vidurdienio saulės.
Visai čia pat stovi šešiakampis turkiškas fontamas. Neveikiantis, bet vis tiek žavus.
Tęsdami kelionę galite aplankyti pirmosios Hipokrato ligoninės liekanas – Asklepioną. Istorinė ligoninė buvo pastatyta Asklepiono regione ir dedikuota graikų mitologijos medicinos dievui – Asklepijui. Čia rasite III a. pr. Kr. pastatytas šventyklas, medicinos mokyklos ir Apolono šventoriaus liekanas, kolonas, laiptus, skulptūras.
Dar viena svarbi Koso salos lankytina vieta – „Casa Romana“ – 1800 metų senumo, puošni romėniška vila.
Įdomus Koso Archeologijos muziejus. Jame saugomi saloje aptikti radiniai, istoriniai paminklai, keramikos dirbiniai bei marmurinės Hipokrato statulos.
Ir, viešėdami Kose būtinai būtinai būtinai nueikite į „Graikiškąją naktį“.
Daugiau informacijos apie Koso salą rasite: www.kosinfo.gr