Per visą savo gyvavimo istoriją Kazachstano sostinė Astana turėjo daugybę pavadinimų ir beveik visada buvo pagrindiniu kazachų tautos miestu. Astana šis miestas buvo pavadintas vos prieš dvylika metų, vien tam, kad visiems Pasaulio gyventojams patogu būtų jį ištarti. Nuo to laiko miestas transformavosi į kažką, – visiškai neįprastą ir skirtingą nuo kitų Pasaulio sostinių. Tad trumpai pažvelkime  šį miestą, o Jūs pasakykite, ką manote apie jį. Ar jis Jums keistas? Ar puikus? Ar abiejų įspūdžių derinys?

Viena iš pirmų Astanos įdomybių, patraukianti kiekvieno svečio žvilgsnį – Bayterek‘as. Šis milžiniško dydžio bokštas, vietinių dar pravardžiuojamas Čiupa Čiups, yra sostinės perkėlimo į Astaną simbolis. Jis taip pat vaizduoja kazachų liaudies pasakos motyvą – gyvybės medį ir laimės paukštį. O pamatyti jį galite centrinėje miesto dalyje.


Nuo Baytereko apžvalgos aikštelės, įrengtos bokšto 100 metrų aukštyje, atsiveria puiki miesto panorama. Šį nuostabų statinį suprojektavo britų architektas – seras Norman Foster.

Žvalgydamiesi po miestą nepamirškite dirstelti į pirmojo Kazachstano Respublikos prezidento Nursultano Nazarbajevo rankos įspaudus. Ant šio gryno auksinio įspaudo galite drąsiai uždėti savo ranką ir sugalvoti norą. Sakoma, kad jis būtinai išsipildys.


Seras Norman Foster, Astanoje sukūręs Bayterek‘ą, taip pat suprojektavo Taikos piramidę. Sklando gandai, kad Kazachstano valdžia, kuriant šį projektą, jam pateikė planą ką ir kaip daryti, griežtai laikantis to plano nurodymų.

Astanos Taikos piramidė suskirstyta į didelius skyrius, kurie atstovauja šešias pagrindines Pasaulio religijas, bei mažesnes erdves, skirtas kitiems tikėjimams. Naktimis piramidę apšviečia jūra spalvotų šviesų. Ir nors piramidė iš išorės atrodo neįtikėtinai, tačiau kvapą dar labiau užgniaužia apsilankius jos viduje. Stiklinis piramidės viršus iš vidaus atrodo tiesiog nuostabiai, o atidžiau pažvelgus į jį, nesunkiai galite pamatyti dar vieną Astanos taikos simbolį – baltą balandį.


Taikos piramidė buvo pastatyta ir atidaryta 2006 metais. Kas kelerius metus čia planuojama rengti pagrindinių Pasaulio religijų atstovų susitikimus. Čia jie gali susitikinėti ir aptarinėti, kaip toliau kartu gyventi taikoje ir harmonijoje.

Piramidėje taip pat yra įsikūręs JT Saugumo Tarybos kabinetas keistu pavadinimu „Civilizacijos universitetas“.

Valstybės reikalus perkėlus į Astaną, prezidentui buvo pastatyti rūmai. Jie žinomi, kaip Ak Orda – baltoji orda – pavadinimu.


Ak Orda Astanoje iškilo 2004 metais iš daugybės betoninių plokščių, kurios vėliau dar buvo apdangstytos storomis marmuro plokštėmis. Šio pastato aukštis siekia net 80 metrų.

Taip pamažu pereikime nuo Kazachstano valdžios ir galios simbolių prie religinių.

Pagrindinė sostinės mečetė – Nur-Astana. Ji yra 40 metrų aukščio. Šis skaičius simbolizuoja pranašo Mohamedo amžių, kai jam pasirodė pirmasis apsireiškimas. Milžiniški Nur-Astana minaretai siekia 63 metrų aukštį, nes toks buvo pranašo amžius, kai jis mirė.


Mečetės maldos salė talpina net penkis tūkstančius lankytojų. Kiti du tūkstančiai gali užpildyti aikštę už jos ribų. Nors Kazachstanas valdomas labai pasaulietiškai, tačiau kalbama, kad tokia didelė mečetė buvo būtina dėl jame gyvenančios didžiausios musulmonų bendruomenės.

Kaip pasaulietiška šalis, Kazachstanas taip pat turi daugybę kultūrinių pastatų, kuriuose organizuojami viso Pasaulio kultūriniai renginiai.

Be galo impozantiška struktūra Astanoje yra Prezidento kultūros centras. Iš viršaus jis atrodo lyg didelis ratas arba žvaigždė, iš kurios į visas keturias Pasaulio puses sklinda keturi spinduliai. Šis modernus pastatas atspindi senas turkiškas tradicijas, todėl jo viršuje dominuoja mėlynas kupolas. Prezidento kultūros centre veikia muziejus, kuriame eksponuojamos senovinės Kazachstano relikvijos, bei gausi senovinių radinių kolekcija.

Visai šalia Ak Orda stovi Centrinė koncertų salė, primenanti gėlių žiedlapius, kurią suprojektavo italų architektas Manfredi Nicoletti. Šis pastatas ne tik gražus, bet ir funkcionalus. Astanoje žiemos mėnesiais būna stulbinančiai šalta, tad, pasvirusios pastato sienos, akylai saugo salės interjerą nuo atšiaurių oro sąlygų.


Šio pastato viršuje yra įrengti KazMunayGas ofisai. Tai valstybei priklausanti dujų ir naftos kompanija. Niekas nedraudžia ten užeiti ir bent akies krašteliu pažvelgti, kur plaukioja milijonai, už kuriuos dygsta tviskantis Astanos miestas. Šie ofisai puikiai atspindi turtus, kuriais šiuo metu disponuoja valstybė.


Kazachstanas – pirmoji buvusi Sovietinė Respublika, sugebėjusi grąžinti skolas Tarptautiniam valiutos fondui, dėka pelno iš naftos, kuria šalis yra tiesiog užtvindyta. Be to, artimiausiu metu Kazachstanas planuoja tapti stambiausiu Urano eksportuotoju, tad kylančiai jo prabangai nesimato ribų.  Astanoje ir toliau vienas po kito dygsta įspūdingi ne tik valstybiniai ir bendruomeniniai pastatai, bet ir viešbučiai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *