Airijoje, pietvakariniame Bureno pakraštyje, stūkso net 214 metrų virš Atlanto vandenyno, į dangų pasistiebusios Mohero uolos (air. Aillte an Mhothair – griuvėsių uolos; ang.k. Cliffs of Moher). Tai vienas įspūdingiausių Airijos kraštovaizdžių, laikomas didžiausiu turistų traukos objektu šioje šalyje. Be abejonės, tai didžiausias Airijos pasididžiavimas, nusidriekęs apie 8 km. Klero grafystės pajūriu.
Pasakojama, kad šias uolas sukūrė dievai, o jų viršūnėmis kadaise vaikščiojo senovės airių legendiniai didvyriai. Vietiniai gyventojai sako, kad dalis uolos yra labai panaši į sėdinčią senąją raganą Mal, paverstą akmeniu. Kadaise garsioji ragana Mal Lup Hedo pakrante vijosi Alsterio didvyrį Kuchuliną ir, neįvertinusi atstumą, šokdama įkrito į jūrą ir nuskendo.
Mohero pavadinimas susijęs su kyšuliu ties Raganos Galva, stovėjusiu senoviniu Mohair fortu, kurį iki krikščioniškais laikais buvo pastatę atklydėliai. Deja, Napoleono laikais šio forto griuvėsiai buvo sunaikinti, ant viršaus pastačius kvadratinį signalinį bokštą. Pastarojo griuvėsius šioje vietoje galite išvysti net ir šiandien.
Prie Mohero uolų lankytojai gali prisiartinti iš abiejų galų, kuriuos jungia toliau nuo krašto vingiuojantis turistinis takas. Jį nesunkiai įveiksite per dieną. Kelionę rekomenduojama pradėti nuo Raganos Galvos pietuose, kur uolos yra 120 metrų aukščio. Tuomet pamažu, grožėdamiesi atsiveriančiais vaizdais, kilsite į viršų iki aukščiausio taško šiaurėje, kurį vainikuoja O`Brieno bokštas. Vietinis žemvaldys, parlamento narys seras Cornelius O`Brienas 1835 m. pastatydino šį bokštą kaip apžvalgos punktą ir arbatinę. Tai apvalus akmeninis bokštas, žymintis Mohero uolų vidurį. Nuo bokšto viršūnės atsiveria nepakartojami vaizdai. Iš čia matosi Arano salos, Golvėjaus įlanka, Maumturko kalnai ir Dvylikos kalnų grandinė Konemaros pusėje, bei Kilpos kyšulys pietuose. O‘Brieno bokštas neseniai buvo rekonstruotas ir dabar yra atviras lankytojams ištisus metus. Šiais metais jis atšventė savo 175-tąjį jubiliejų.
Šiauriausia Mokero uolų dalis pavadinta Aill na Searrach (Kumeliukų uola). Toliau žemė nuolaidžiai leidžiasi į smėlingą įlanką ties žvejų kaimu Dūlinu, kur nuostabi kelionė užsibaigia.
Mohero uolos yra sudarytos iš spalvotų skalūno ir smiltainio sluoksnių. Prieš milijonus metų jie susikūrė vandenyno dugne, o žemynų judėjimas prieš 300 mln.m.juos išstūmė į paviršių. Nors jos jau seniai čia stovi ir atrodo nepažeidžiamos, bet iš tiesų nuolat talžomos atšiauraus vandenyno bangų pamažu irsta ir kartkartėmis į vandenį nugrimzta nuskeltos didelės uolų dalys.
Mohero uolos – paukščių karalija. Čia gyvena apie 29 jų rūšių, viso apie 30 tūkst. Įdomiausi ir žinomiausi – Atlanto mormonai (Fratercula arctica).
Mohero uolos neabejotinai yra viena įspūdingiausių lankytinų vietų Airijoje.
Daugiau informacijos apie Moherio uolas ir kaip prie jų nuvykti rasite oficialioje svetainėje: www.cliffsofmoher.ie
Tikrai įspūdinga ir didinga !!!!