Didžioji Čolulos piramidė (isp.k. Gran Pirámide de Cholula) – tai sena actekų šventykla ir didžiausia žmogaus pastatyta konstrukcija prieš Kolumbo erą. Šį milžinišką kompleksą galite aplankyti Čoluloje, Pueblos valstijoje, Meksikoje.
Dėka krūmokšnių ir žolių, sužėlusių ant piramidės sienų, labai ilgą laiką šis milžiniškas archeologinis paminklas pragulėjo pasislėpęs giliai po žemėmis ir buvo laikomas tiesiog paprasta kalva. Tad nenuostabu, kad ispanai jos nepastebėjo ir Kolumbo eroje ant jos viršūnės išdygo ispanų bažnyčia.
Didžioji Čolulos piramidė, dar kitaip vadinama Tepanapos piramide arba Tlačiualtepetu (dirbtinu kalnu) buvo pastatyta prieš 2000 metų ir gali pasigirti didesne apimtimi nei bet kuri kita senovinė konstrukcija. Pagal apimtį ji netgi didesnė nei garsiosios Egipto piramidės.
Neaišku dėl ko actekai nusprendė ją „palaidoti“: ar dėl apaugusių krūmokšnių, ar nujautė artėjantį ispanų atvykimą. Paskutinę minutę čolulai išmaniai paslėpė piramidę, tikėdamiesi išsaugoti šią masyvią šventyklą ir svarbią jų kultūros detalę ateities kartoms.
Kai 1519 metais ispanai atvyko į Čolulą, jie buvo taip užsiėmę vietinių gyventojų ir akivaizdžiai matomų šventviečių naikinimu, kad net nepastebėjo užsislėpusios Čolulos piramidės. Netgi pagalvojo, kad tai puikus kalnas naujai jų bažnyčiai ir, neprabėgus nė metams, ant šios kalvos iškilo La Iglesia de los Remedios, kuri stovi iki šios dienos.
Ilgainiui nuo kalvos pradėjo slinkti žemės ir pati piramidė atsivėrė archeologams prieš akis. Beliko tik kruopščiai atkasti piramidės laiptus, platformas, altorių ir penkių mylių ilgio vingiuojančius tunelius statinio viduje.
Šiandien tiek piramidė, tiek jos tuneliai yra atviri lankytojams. Įmanomos tiek savarankiškos, tiek organizuotos ekskursijos po juos. Bet labai patartina tunelius tyrinėti šviesiu paros metu.