Kosminės spekuliacijos sodą (dar kitaip vadinamą Portrack House sodu) šalia Dumfries, Škotijoje, 1989 metais įkūrė Charles Jencks‘as, kartu su savo žmona Maggie Keswick. Tai nepakartojamas kūrinys, įkvėptas mokslo ir matematikos srities. Ir niekur Pasaulyje nepamatysite kito tokio panašaus, todėl išvysti jį bent kartą – būtina!
Sodas buvo įsteigtas neturint įprastų idėjų, kuriomis vadovaujantis kuriami sodai. Želdiniai čia užima tik antrą planą. Pagrindinė sodo idėja – išprovokuoti mintis apie įvairių daiktų prigimtį. Šioje nuostabioje vietoje susipina mokslo ir natūralios gamtos sukurtos formos. Plieninės mokslo kreivės stypso šalia taip dosniai gamtos padovanotų kūrinių. Net kraštovaizdis čia tyrinėja mokslo paslaptis, o gamta ir mokslas susipina į bendrą kūrinį.
Kosminės spekuliacijos sode gausu skulptūrų tokiomis temomis, kaip DNR spiralės giganitiško metalo didybėje, juodosios skylės ar sraigės piliakalnis, leidžiantis lankytojams savarankiškai patyrinėti Fibonačio skaičių seką ir t.t. Sode gausu elegantiškų dirbtinių ežerų, kurie buvo suprojektuoti pagal Maggie Keswick.
Sodą rasite prie laiptų, vedančių žemyn nuo XVIII a. dvaro rūmų. Deja sodas savo lankytojams duris atveria tik vieną dieną per metus. Nors daugelis žmonių pageidauja, kad sodas būtų atviras daugiau nei tas 24 valandas, vieną kartą metuose, bet kol kas jis yra privatus sodas, sukurtas vietos gyventojų. Sodo atvirų durų diena, kasmet būna paskelbta svetainėje: www.gardensofscotland.org. Dažniausiai tai įvyksta ankstyvą pavasarį.
Turėdami galimybę jį aplankyti, pasistenkite tai padaryti labai ankstyvą rytą. Vidurdienį, tą dieną, vietiniai keliai būna užsikimšę ir nepravažiuojami nuo gausos lankytojų, norinčių nors kartą pamatyti šią nuostabią vietą.
Be to, atrodo, kad neseniai P. Jencks‘as buvo susitikęs su profesoriumi Peter Higgs ir Rolf-Dieter Heuer. Pastarasis yra Europos branduolinių tyrimų organizacijos generalinis direktorius. Abu šie mokslininkai tikisi, kad galėtų atkartoti Kosminės spekuliacijos sodą ar bent jau kažką labai panašaus kitoje, lankytojams labiau prieinamoje vietoje. Vargu ar galima juos kaltinti, norinčius atkurti kažką tokio nuostabaus. Netgi garsus JAV kompozitorius Michael Gandolfi, grįžęs po apsilankymo sode, sukūrė jam kūrinį ir įrašė kartu su Atlantos simfoniniu orkestru.