Didžiausias Pasaulyje kada nors sukurtas varpas tyliai stovi ant granitinio pjedestalo, šalia Maskvos Kremliaus.


Šis varpas buvo išlietas imperatorienės Anos Ioanovnos, Petro Didžiojo dukterėčios, prašymu. Jo gamybos procesą lydėjo nesėkmės. Pirmoji varpo versija buvo išlieta 1655 metais ir svėrė 130 tonų. Tačiau, net praėjus 19 metų, nebuvo pakabintas Ėmimo į Dangų Katedros varpinėje, o 1701 metais, kilus gaisrui, galiausiai nukrito ant žemės ir sudužo. Beveik po trijų dešimtmečių Ana įsakė, sudužusias varpo  dalis panaudoti, liejant dar vieną didžiausią varpą. Šio varpo liejimo darbus tarp 1734 ir 1735 metų vykdė vietinis amatininkas Ivanas Motorinas su savo sūnumi ir kitais 200 amatininkų.

Kol išlietas varpas vėso savo duobėje, 1737 metais Kremliuje kilo dar vienas didelis gaisras. Pilamas ant varpo vanduo, siekiant užgesinti įsisiautėjusias liepsnas, privertė nuo varpo atskilti net 11 tonų sveriančią jo dalį…

Nulietas, bet suskilęs varpas išgulėjo didelėje Ivanovskos aikštės duobėje beveik šimtą metų, kol 1836 metais prancūzų architektas Augustas Montferrandas iškėlė jį ir padėjo ant granito pjedestalo, šalia atskilusios dalies.

Kažkurį laiką varpas tarnavo kaip maža koplyčia, į kurią žmonės užeidavo ir išeidavo pro atskilusią angą. Ir nors šis varpas niekada neskambėjo, legenda pasakoja, kad išaušus Atpildo dienai, atskilusi jo dalis stebuklingai susitvarkys ir  varpo gaudesys kvies visus maldai.


Apskaičiuota, kad caro bronzinis varpas sveria tarp 200 ir 216 tonų ir yra 6,14 metrų aukščio bei  6,6 metrų skersmens. Tai didžiausias sukurtas varpas Pasaulyje. Kartais jis dar vadinamas Karališkuoju varpu arba Caru Kolokol III.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *