Savitas augalų pasaulis su įprastomis ir labai retomis, sparčiai nykstančiomis augalų bendrijomis atsiveria einant Debesnų pelkėje įrengtu botaniniu taku. Šio tako paskirtis – supažindinti parko lankytojus su unikalia žemapelkės augalijos įvairove, dominuojančiomis rūšimis bei jų bendrijomis.
Debesnų pelkė – tai kalkinga žemapelkė su tarpinio tipo ir aukštapelkės fragmentais. Plyti Varnelės upės slėnyje, prie jos ištakų iš Lūksto ežero, visai šalia Varnių miestelio. Tai Debesnų telmologinis draustinis.
Botaninis takas suka iš kelio Varniai – Tverai (maždaug 0,5 km nuo Varnių miestelio), kampu kerta pelkę bei Varnelės upę ir baigiasi ties Varnių miesteliu prie tilto per Varnelę.
Maršruto ilgis apie 2 km, ekskursijos trukmė 2-3 valandos. Keliaudami šiuo taku rasite 12 stotelių, kuriose pateikiami ne tik aplink augančių augalų aprašymai, bet ir jų iliustracijos. Optimaliausias ekskursijų laikas – nuo liepos 1 iki rugpjūčio 25 d. Kadangi pelkė yra labai jautri ekosistema, elgtis čia reikia ypač atsargiai: vaikščioti galima tik įrengtu taku, negalima naikinti ir žaloti augalų, baidyti gyvūnų, šiukšlinti. Prieš atvykdami ir aplankydami botaninį taką informuokite parko direkcijos darbuotojus.
Iš viso Debesnų telmologiniame draustinyje aptikta beveik dvi dešimtys augalų rūšių, įrašytų į Lietuvos Raudonąją knygą. Eidami botaniniu taku pastebėsite, kad pelkėje nemažai gegužraibinių šeimos augalų. Čia auga vyriškosios gegužraibės (Orchis mascula), baltijinės (Dactylorhiza longifolia), raibosios (Dactylorhiza cruenta), raudonosios (Dactylorhiza incarnata), plačialapės (Dactylorhiza majalis), siauralapės (Dactylorhiza traunsteineri), Rusovo (Dactylorhiza russowii) gegūnės. Taip pat gelsvosios gegūnės (Dactylorhiza ochroleuca), iš kitų išsiskiriančios geltona spalva, gana gausiai veši dėmėtosios gegūnės (Dactylorhiza maculata). Tarp samanų galima pastebėti mažus, beveik vienspalvius, nykstančius augaliukus – pelkinę laksvą (Hammarbya paludosa) ir dvilapį purvuolį (Liparis loeselii).
Aplankę Debesnų botaninį taką, susipažinsite ne tik su čia minėtais augalais – pamatysite ir daugybę kitų rūšių augalų, galėsite klausytis nuostabių įvairiatonių pelkės paukščių giesmių. Čia gyvena ir retieji paukščiai: švygždos, griežlės, gervės, tetervinai, padangėje mekena perkūno oželiai. Pamatysite, kokia graži ir turtinga, o kartu ir trapi yra pelkių gamta.
Informacijos šaltinis:
Varnių regioninio parko direkcija
Ožtakių km., Varnių sen. Telšių raj.,
tel/faks. 8 444 47415,
el.paštas: [email protected]
tinklapis: www.varniuparkas.lt